Kontraindikace je stav nebo faktor, který znemožňuje (zakazuje) provedení určitého léčebného nebo diagnostického výkonu včetně podání určitých léčiv. Z hlediska stavu pacienta a jeho reaktivity na léčivo se rozlišuje kontraindikace dočasná (např. v průběhu těhotenství a kojení se nepodává většina léků, po skončení tohoto stavu lze léky opět užívat) a trvalou (např. alergická reakce na antibiotika, která se už nikdy nepodávají, aby nedošlo k anafylaktické reakci ohrožující život).
Dočasná kontraindikace brání v očkování pouze po určitou dobu, v podstatě dokud není odstraněna nebo stabilizována zdravotní překážka k očkování.
Trvalá kontraindikace je obvykle uplatňována v případech závažného chronického onemocnění nebo závažné reakce po předchozím očkování.
O kontraindikaci rozhoduje praktický lékař pro děti a dorost na základě své odbornosti a znalostí a v neposlední řadě na základě doporučení či přímé kontraindikace odborných specialistů (neurolog, imunolog, dermatolog, gastroenterolog, endokrinolog a jiní).
Bohužel se často setkáváme s případy, kdy pediatři nedbají stavu dítěte ani upozornění výrobce a očkují v nevhodnou dobu. Pokud máte obavy či nesouhlasíte s postupem pediatra, obraťte se na specialistu. Můžete také kontaktovat naši poradnu na poradna@poockovani.cz, pokusíme se vás nasměrovat.
Pokud se u Vašeho dítěte vyskytnou těžké, závažné reakce po očkování, s největší pravděpodobností bude posláno do očkovacího centra, kde po testech bude nejspíš očkováno pod dohledem, s medikací, případně jinými vakcínami.
Očkovací centra:
Praha, FN Motol - MUDr. Škovránková, MUDr. Horáková
Brno, FN U svaté Anny, doc. MUDr. Thon
Problematika kontraindikací představuje hojně diskutované téma. Z výpovědí rodičů a ošetřujících lékařů vyplývá, že spektrum nežádoucích účinků po očkování může být daleko širší, než se předpokládá. Očkování se změnilo - očkovacích látek je více, mají jiné složení, tvoří je kombinace bakteriálních a virových antigenů, děti se očkují v jiném schématu než před deseti či dvaceti lety, v kratších intervalech. To vše a mnohem více může mít za následek narůstající počet dětí s problémy s imunitou a nervovým systémem. Rychle se rozvíjející obor neuroimunologie popisuje vztahy mezi silnou imunitní stimulací a poškozením nervového systému v jakémkoli věku. Mnoho vědeckých studií popisuje souvislosti mezi očkováním a neurologickým a imunitním posunem ve vývoji, který může mít za následek doživotní problémy očkovaného jedince. Proto je potřeba upozorňovat na stavy, o nichž se ví (či se předpokládá), že mohou být rizikové pro očkování. Tyto stavy je třeba také uznat kontraindikacemi. Přestože většina lékařů neuznává některé níže uvedené stavy za kontraindikace, my rodiče s dětmi poškozenými po očkování budeme i nadále vést debatu s odbornou lékařskou veřejností a usilovat o to, aby se tato praxe změnila a nedocházelo kpoškozování dětí.
Očkovat by se nemělo při infekčním onemocnění dítěte nebo člena rodiny, při zvýšené teplotě, rýmě, růstu zubů, průjmu, zvracení, jakékoli nepohodě dítěte, stresové situaci (např. stěhování, narození sourozence). Nejen dítě, ale i všichni členové rodiny musí být bez známek infekčního onemocnění alespoň 14 dní před očkováním. Očkování během probíhající infekce by mohlo zhoršit průběh infekce z důvodu snížení imunity při několika probíhajících infekcích najednou. Pokud má vaše dítě rýmu, lehce zvýšenou teplotu nebo mu rostou zuby s průvodními projevy (průjem, rýma, nepohoda, vztek), očkování odsuňte, přestože se v příbalovém letáku (SPC) vakcíny uvádí, že očkování při zvýšené teplotě lze provést. Tato informace z SPC je určená pro ty světové oblasti, kde je lékařská péče těžko dostupná a lékař potká dítě jednou za rok, proto ho očkuje i za podmínek nefyziologického stavu. Tato praxe není u nás nutná, jelikož zdravotní péče je v našich podmínkách dostupná kdykoli. Lékař i rodiče by s očkováním měli počkat do doby, až dítě bude zcela zdravé a bez potíží. Je-li v rodině nemocný rodič či sourozenec, vyčkejte, až se uzdraví. Dítě by mohlo být již nakažené, byť zatím bez projevů, a očkováním by se jeho stav mohl výrazně zkomplikovat.
Očkovat by se určitě nemělo při poruše neurologického vývoje - hypotonii, ztrátě již nabytých psychomotorických dovedností, poruše řeči, spánku, šilhání, změnách v chování, epilepsii, probíhající rehabilitaci a dalších stavech.
V případě, že vaše dítě má potíže s pohybem, například nepase koníčky, nepřetáčí se nebo podstupuje rehabilitaci např. Vojtovou metodou ke srovnání motorických dovedností, dohodněte se s pediatrem na odkladu očkování do doby normálního motorického stavu.
Pokud pozorujete na dítěti snížené napětí svalů (stav hadrové panenky, i přechodný, zástava vývoje pohybů, porucha chůze aj.), oznamte to pediatrovi. Jedná se o stav, který je třeba řešit s neurologem či rehabilitačním specialistou. Tento stav může nastat i po očkování. Děti s tzv. hypotonií často trpí poruchou chování v pozdějším věku (ADHD). Očkování je potřeba odložit, dokud se stav neupraví do normy.
V případě epilepsie či jiného poškození mozku, zejména vzniklého po očkování, je otázkou, zda v očkování pokračovat. I přes podávání léků během očkování a hospitalizaci nelze v žádném případě zaručit, že nedojde k poškození mozku. Další očkování dobře zvažte.
Pokud došlo po očkování k zabrzdění či ztrátě psychomotorických dovedností, další očkování odložte alespoň o půl roku do doby, než se tyto dovednosti vrátí do normy, a poraďte se s odborníkem.
Narušená imunita dítěte - imunodeficit, častá nemocnost, autoimunitní poruchy, alergie, astma, ekzém apod.
Očkování ovlivňuje vývoj imunity, zvláště očkovací směs hexavakcína posiluje tzv. Th2 imunitu (protilátkovou) a oslabuje Th1 imunitu (buněčnou). Zvýšená Th2 imunita může vést k autoagresivním projevům imunity, tedy alergiím, astmatu, ekzému, autoimunitním onemocněním, buněčnému imunodeficitu a tím i časté nemocnosti (opakované záněty středouší, průdušek, angíny aj.). Po očkování může dojít k útlumu všech složek imunity, stejně jako po jakékoli infekci. Pokud po očkování došlo k rozvoji či zhoršení ekzému, zánětům horních cest dýchacích, ledvin, uší, průdušek aj., odložte další očkování až o půl roku od poslední dávky (reaktivita vakcíny bude nadále probíhat a její efekt nebude půlroční pauzou přerušen) či dle stavu dítěte.
V případě alergie na vejce žádejte vakcínu proti MMR bez reziduálních vaječných proteinů. Lze individuálně zvážit očkování po ověření přecitlivělosti intradermálním nebo kožním prick testem s vysoce ředěným obsahem vakcíny. Ačkoli výrobci MMR vakcín upozorňují na možné riziko reakce přecitlivělosti z důvodu reziduálních vaječných proteinů, celosvětové doporučení tuto přecitlivělost nepovažuje za kontraindikaci pro MMR očkování.
Autoimunitní onemocnění dítěte či jiného člena rodiny může být důvodem k trvalé kontraindikaci k očkování, protože očkování může takové onemocnění u predisponovaných jedinců vyvolat a, u již zatížených významně zhoršit. Tento fakt není bohužel příliš známý, očkují se např. děti s predispozicí či již probíhající celiakií, kterou komplementárně může doprovázet diabetes mellitus 1. typu, tedy další autoimunitní onemocnění, které některé studie spojují s očkováním jako možným spouštěčem.
Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku nebo na formaldehyd, neomycin a polymyxin. Hypersenzitivita po předchozí aplikaci vakcín proti difterii, tetanu, pertusi, hepatitidě B, poliomyelitidě nebo Hib.
Infanrix hexa je kontraindikována u dětí, u nichž se do sedmi dnů po předchozím očkování vakcínou obsahující pertusovou složku vyskytla encefalopatie neznámé etiologie. V takových případech se musí očkování proti pertusi přerušit a dále se očkuje jen vakcínami proti difterii-tetanu, hepatitidě B, poliomyelitidě a Hib.
Podobně jako u jiných vakcín i aplikace vakcíny Infanrix hexa musí být odložena u osob trpících vážným akutním horečnatým onemocněním. Přítomnost slabé infekce však není považována za kontraindikaci.
Zvláštní upozornění:
Jestliže dojde v časové souvislosti s aplikací vakcíny obsahující pertusovou složku k některé z dále popsaných reakcí, je nutné řádně zvážit podání dalších dávek vakcín, které pertusovou složku obsahují:
teplota ≥ 40,0 °C během 48 hodin po očkování s neprokázanou jinou souvislostí;
kolaps nebo šokový stav (hypotonicko-hyporesponzivní epizoda) během 48 hodin po očkování;
trvalý neutišitelný pláč trvající déle než 3 hodiny během 48 hodin po očkování;
křeče s horečkou nebo bez ní během prvních 3 dnů po očkování.
Za určitých podmínek, například v případě vysokého výskytu dávivého kašle, však očekávaný přínos imunizace převáží možná rizika.
Podobně jako u jiného očkování by se měl pečlivě zvážit prospěch a riziko imunizace vakcínou Infanrix hexa nebo její odklad u kojenců nebo dětí trpících nástupem nové ataky nebo progresí závažné neurologické poruchy.
Nemocným s trombocytopenií a s poruchami srážlivosti krve musí být vakcína Infanrix hexa aplikována se zvýšenou opatrností, neboť po intramuskulárním podání může dojít ke krvácení.
Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku nebo na neomycin. Výskyt kontaktní dermatitidy po neomycinu v anamnéze však není kontraindikací.
Hypersenzitivní reakce na vaječnou bílkovinu, viz bod 4.4. Závažná humorální nebo buněčná (primární či získaná) imunodeficience, např. závažné kombinované imunodeficience, agamaglobulinemie a AIDS nebo symptomatická HIV infekce nebo věkově specifický procentuální podíl CD4+ T-lymfocytů u dětí mladších 12 měsíců: CD4+ < 25 %; u dětí mezi 12 a35 měsíci: CD4+ < 20 %; u dětí mezi 36 a59 měsíci: CD4+ < 15 % .
Těhotenství
Ženám, které plánují otěhotnět, by se mělo doporučit oddálit otěhotnění o 1 měsíc po očkování. Podobně jako u jiných vakcín musí být aplikace vakcíny Priorix inj. stříkačka odložena v případě závažného akutního horečnatého onemocnění. Přítomnost slabé infekce, jako je např. nachlazení, však není důvodem k odložení očkování.
Priorix inj. stříkačka se má podávat s opatrností osobám s onemocněním centrálního nervového systému (CNS), náchylným k febrilním křečím nebo osobám, u nichž jsou v rodinné anamnéze uvedeny křeče. Očkovaný jedinec s anamnézou febrilních křečí se musí pečlivě sledovat. Viry spalniček a příušnic se získávají reprodukcí na kulturách buněk kuřecích embryí a mohou obsahovat stopy vaječných bílkovin. U jedinců, kteří mají v anamnéze výskyt anafylaktických, anafylaktoidních nebo jiných bezprostředních reakcí (například generalizovaný výskyt kopřivky, otok úst a krku, potíže s dýcháním, hypotenzi nebo šok) následujících po konzumaci vajíčka, může být po očkování zvýšené riziko výskytu bezprostředních reakcí z přecitlivělosti, i když k těmto typům reakcí dochází velmi vzácně. Jedinci, u nichž došlo po konzumaci vajíčka k anafylaktické reakci, musí být očkováni s výjimečnou opatrností a lékař musí mít k dispozici prostředky ke zvládnutí anafylaxe, pokud by k ní došlo.
Trombocytopenie – po očkování živými vakcínami proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám byly hlášeny případy zhoršení trombocytopenie a případy rekurence trombocytopenie u osob, u kterých došlo k výskytu trombocytopenie po první dávce těchto vakcín. Vznik trombocytopenie v souvislosti s očkováním proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je vzácný a trombocytopenie obecně spontánně ustoupí. U pacientů s trombocytopenií, nebo s trombocytopenií v anamnéze po očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je třeba riziko a přínos očkování vakcínou Priorix inj. stříkačka velmi pečlivě posoudit. Tito pacienti by měli být očkováni s opatrností a přednostně subkutánní cestou.
Imunokompromitovaní pacienti
U pacientů s vybranými imunodeficiencemi je třeba zvážit, zda přínos očkování převažuje nad riziky (např. jedinci HIV asymptomatičtí, s deficitem podtřídy IgG, vrozenou neutropenií, chronickou granulomatozou a s onemocněním při nedostatku komplementu). Imunokompromitovaní pacienti, u kterých není kontraindikace k podání této vakcíny, nemusí na očkování reagovat tak dobře jako imunokompetentní pacienti. Proto někteří z těchto pacientů mohou v případě kontaktu onemocnět příušnicemi, spalničkami nebo zarděnkami, a to navzdory očkování. Tito pacienti musí být pečlivě sledováni na přítomnost příznaků příušnic, spalniček a zarděnek.
Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku. Hypersenzitivita po předchozí aplikaci vakcín proti difterii, tetanu, pertusi. Aplikace vakcíny Infanrix je kontraindikována u dětí, u nichž se do sedmi dnů po předchozím očkování vakcínou obsahující pertusovou složku vyskytla encefalopatie neznámé etiologie. V takových případech se doporučuje přerušit očkování proti pertusi a dále očkovat jen vakcínami proti záškrtu a tetanu.
Podobně jako u jiných vakcín i aplikace vakcíny Infanrix musí být odložena u osob trpících závažným akutním horečnatým onemocněním. Přítomnost slabé infekce však není považována za překážku v očkování.
Jestliže dojde v časové souvislosti s aplikací vakcín obsahujících DTPa nebo DTPw složky k některému z dále popsaných nežádoucích účinků, je nutné řádně zvážit další přeočkování vakcínou obsahující pertusovou složku. Za určitých okolností, jako je například vysoká incidence dávivého kašle, však očekávaný přínos imunizace převáží možná rizika, a to zvláště tehdy, nejsou-li nežádoucí účinky spojeny s trvalými následky.
Následující příklady nežádoucích účinků se původně považovaly za kontraindikace pro očkování DTP vakcínami, nyní jsou však považovány za obecná varování:
teplota ≥ 40,5 °C během 48 hodin po očkování s neprokázanou jinou souvislostí;
kolaps nebo šokový stav (hypotonicko-hyporeaktivní epizoda) během 48 hodin po očkování;
trvalý, neutišitelný pláč trvající déle než 3 hodiny v průběhu 48 hodin po očkování;
křeče s horečkou nebo bez ní v průběhu prvních 3 dnů po očkování.
U dětí s progresivními neurologickými poruchami, jako jsou infantilní spasmy, nekontrolovaná epilepsie nebo progresivní encefalopatie, je lepší odložit očkování proti dávivému kašli do doby, než se jejich stav zkoriguje či stabilizuje. Rozhodnutí o podání vakcíny proti pertusi musí být provedeno individuálně po pečlivém zvážení prospěchu a možných rizik očkování.
Výskyt febrilních křečí nebo v rodině se vyskytující stavy s křečemi nejsou považovány za kontraindikace.
HIV infekce není kontraindikací očkování. Očkování imunodeficitních pacientů však nemusí vyvolat očekávanou odpověď.
Příbalové informace a SPC všech vakcín naleznete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv:
http://www.sukl.cz/modules/medication/search.phpAnafylaktická reakce po předchozím podání vakcín.
Přecitlivělost na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku nebo stopová množství: hydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan draselný, trometamol, sacharóza, esenciální aminokyseliny včetně L-fenylalaninu,formaldehyd, neomycin a polymyxin, glutaraldehydu, streptomycinu a polymyxinu B, chlorid sodný, kultivační médium M 199 obsahující hlavně aminokyseliny, minerální soli, vitamíny, fenoxyethanol, polysorbát 80, voda na injekci
Na jakoukoli vakcínu proti pertusi nebo přecitlivělost po předchozím podání stejné vakcíny nebo vakcíny obsahující stejné látky nebo složky.
Podání vakcíny je kontraindikováno u osob, u nichž se do sedmi dnů po předchozím očkování vakcínou obsahující pertusovou složku (celobuněčnou nebo acelulární vakcínou proti pertusi) vyskytla encefalopatie neznámé etiologie. V takových případech se musí očkování proti pertusi přerušit a dále se očkuje jen vakcínami proti difterii, tetanu, hepatitidě B, poliomyelitidě a Hib.
Vakcína proti pertusi by neměla být podávána osobám, které trpí nekontrolovanými neurologickými poruchami nebo nekontrolovanou epilepsií, a to dokud není stanoven léčebný režim, není stabilizován stav a pokud přínosy vakcinace jednoznačně nepřevažují nad riziky.
Očkování má být odloženo u osob se středně závažným až závažným akutním horečnatým onemocněním nebo infekcí. Očkované osoby, u nichž se v anamnéze febrilní křeče vyskytly, je třeba pečlivě sledovat, protože se tyto nežádoucí účinky mohou během 2 až 3 dnů po vakcinaci objevit.
V případě výskytu syndromu Guillain-Barré nebo brachiální neuritidy po podání vakcíny obsahující tetanický anatoxin v minulosti by mělo být rozhodnutí podat jakékoliv vakcíny obsahující tetanický anatoxin založeno na pečlivém zvážení potenciálních přínosů a možných rizik.
U osob s trombocytopenií a s poruchami srážlivosti krve vakcína aplikována se zvýšenou opatrností, neboť po intramuskulárním podání může dojít ke krvácení.
Při základním očkování velmi předčasně narozených dětí (narozených v/před 28. týdnem těhotenství) a zvláště těch, v jejichž anamnéze se vyskytuje respirační nezralost, je nutné zvážit možné riziko apnoe a nutnost monitorování dýchání po dobu 48 až 72 hodin.
Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku: aminokyseliny, laktóza, mannitol, neomycin-sulfát, sorbitol nebo na neomycin.
Priorix inj. stříkačka se má podávat s opatrností osobám s onemocněním centrálního nervového systému (CNS), náchylným k febrilním křečím nebo osobám, u nichž jsou v rodinné anamnéze uvedeny křeče. Očkovaný jedinec s anamnézou febrilních křečí se musí pečlivě sledovat.
Viry spalniček a příušnic se získávají reprodukcí na kulturách buněk kuřecích embryí a mohou obsahovat stopy vaječných bílkovin. U jedinců, kteří mají v anamnéze výskyt anafylaktických, anafylaktoidních nebo jiných bezprostředních reakcí (například generalizovaný výskyt kopřivky, otok úst a krku, potíže s dýcháním, hypotenzi nebo šok) následujících po konzumaci vajíčka, může být po očkování zvýšené riziko výskytu bezprostředních reakcí z přecitlivělosti. Jedinci, u nichž došlo po konzumaci vajíčka k anafylaktické reakci, musí být očkováni s výjimečnou opatrností a lékař musí mít k dispozici prostředky ke zvládnutí anafylaxe, pokud by k ní došlo.
Pacientům se vzácnými vrozenými poruchami fruktózové intolerance se Priorix inj. stříkačka nemá podávat, jelikož obsahuje sorbitol.
Po očkování živými vakcínami proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám byly hlášeny případy zhoršení trombocytopenie a případy rekurence trombocytopenie u osob, u kterých došlo k výskytu trombocytopenie po první dávce těchto vakcín. Vznik trombocytopenie v souvislosti s očkováním proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je vzácný a trombocytopenie obecně spontánně ustoupí. U pacientů s trombocytopenií nebo s trombocytopenií v anamnéze po očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je třeba riziko a přínos očkování vakcínou Priorix inj. stříkačka velmi pečlivě posoudit. Tito pacienti by měli být očkováni s opatrností a přednostně subkutánní cestou.
U pacientů s vybranými imunodeficiencemi je třeba očkování zvážit tak, aby přínos převážil nad rizikem (např. jedinci HIV asymptomatičtí, s deficitem podtřídy IgG, vrozenou neutropenií, chronickou granulomatozou a s onemocněním při nedostatku komplementu). Závažná humorální nebo buněčná (primární nebo získaná) imunodeficience, např. závažné kombinované imunodeficience, agamaglobulinemie a AIDS nebo symptomatická HIV infekce nebo věkově specifický procentuální podíl CD4+ T-lymfocytů u dětí mladších 12 měsíců: CD4+ < 25 %; u dětí mezi 12 – 35 měsíci: CD4+ < 20 %; u dětí mezi 12 a 35 měsíci: CD4+ < 20 %; u dětí mezi 36 a 59 měsíci: CD4+ < 15 %