Facebook Instagram

Doporučení odborníků kdy neočkovat – tisková zpráva


Tým odborníků sestavených společností Poočkování z. s. zabývající se dlouhodobě nežádoucími účinky očkování, v němž jsou zastoupeni jak lékaři specializující se na problematiku očkování, tak léčitelé, doporučuje vzhledem k současné epidemiologické situaci a možnosti očkování pro lidi středního věku následující:

1. Nedoporučujeme očkování dospělým lidem od 18 do 60 let věku, pokud k tomu neexistují nějaké závažné důvody. Všechny vakcíny na současnou virózu jsou stále v režimu testování, dlouhodobé nežádoucí účinky nejsou a ani nemohou být dosud známy. Veškerá tvrzení o bezpečnosti vycházejí z pouhého předpokladu, nikoliv ze skutečných důkazů. Existuje podezření, že očkování má vliv na hormonální rovnováhu a negativně ovlivňuje hormony zodpovědné za krvácení žen. Existují již léčebné postupy, které minimalizují rizika spojená s virózou, a očkování podle našeho odborného názoru představuje vyšší riziko než prodělání virózy. Nedoporučujeme očkování lidí v plodném věku, zejména těch, kteří ještě uvažují o rodičovství. Pro očkování vakcínou mRNA se používá moderní genetická metoda, která nikdy dříve nebyla povolena k masovému použití.

2. Nedoporučujeme očkování všem dětem, pokud k tomu neexistují nějaké závažné důvody. Existuje-li podezření, že očkování může negativně ovlivnit hormonální rovnováhu zejména žen, v období dospívání můžeme očekávat nežádoucí vliv na vývoj pohlavních orgánů dívek i chlapců. Negativní efekt se může projevit teprve za mnoho let, prokázaný statistickými metodami. Do té doby si nemůžeme být vůbec jisti tím, že očkování neovlivní plodnost a zdravý vývoj budoucích generací.

3. Z důvodu předběžné opatrnosti nedoporučujeme neočkovaným pobývat delší dobu v blízkosti očkovaných jedinců, zvláště těhotným ženám a ženám, které se právě snaží otěhotnět. Poslední dobou přibývá zpráv, že neočkovaní lidé po delším kontaktu s očkovanými vykazují nestandardní symptomy jako například bolesti hlavy, otupělost, mimomenstruační krvácení, neobvyklé výkyvy v periodě. O možnosti negativního efektu očkovaných na neočkované se uvažovalo již i v klinické studii společnosti Pfizer. Nedoporučujeme očkování lidem, kteří žijí ve společné domácnosti nebo jsou dlouhodobě v blízkém kontaktu s těhotnou ženou či ženou, která plánuje těhotenství. Tyto neobvyklé symptomy je nutné dále vědecky zkoumat, a proto doporučujeme zejména Ministerstvu zdravotnictví a SÚKLu, aby se tímto fenoménem zabývaly.

 4. O očkování by se měly zajímat výhradně lidé s velmi vysokým rizikem závažných komplikací při onemocnění virózou. To však neznamená, že bychom jim očkování doporučovali.

 

Za tým odborníků

Václav Hrabák
předseda Poočkování, z. s.